Dzisiaj zapraszam na obowiązkowe ciasto na wielkanocny stół - domowy mazurek na kruchym spodzie.
Ja w tym roku przygotowałem mazurka w wersji czekoladowo-kajmakowej z odrobiną konfitury. Kruchy spód rozpływa się w ustach, a kajmak i czekolada utworzyły słodki, gęsty krem, który równoważy kwaskowa konfitura porzeczkowa.
Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.
Lista składników
Spód
- 2 czubate szklanki (400 g) mąki krupczatki
- 250 g masła
- 1 czubata łyżka (ok. 50 g) kwaśnej śmietany 18%
- ½ szklanki (100 g) drobnego cukru
- 4 żółtka
- Szczypta soli
Nadzienie
- 1 puszka (400 g) kajmaku
- 1 tabliczka (100 g) gorzkiej czekolady
- 3 czubate łyżki (120 g) niskosłodzonego dżemu porzeczkowego
- Bakalie do dekoracji: migdały, rodzynki, kandyzowane wiśnie, suszone morele, wiórki kokosowe
Sposób przygotowania
- Przygotuj kruchy spód. Do miski wsyp mąkę krupczatkę, drobny cukier i szczyptę soli. Zawartość miski przemieszaj rózgą do równego rozprowadzenia składników.
- Do produktów suchych dodaj 250 g zimnego masła pokrojonego w kostkę. Połącz ja z mąką i cukrem za pomocą siekacza cukierniczego, noża lub dłońmi. Działaj szybko, żeby nie ogrzać zbytnio masła, do uzyskania konsystencji ciasta na kruszonkę.
- Dodaj do ciasta łyżkę kwaśnej śmietany 18% i 4 żółtka jaj. Składniki połącz ze sobą dłonią, najpierw wyrabiając krótko w misce do wchłonięcia przez mąkę całej wilgoci, a następnie na podsypanym mąką blacie. Nie powinno to trwać dłużej niż 2 – 3 minuty. Gotowe ciasto powinno mieć gładką, zwartą konsystencję.
- Uformujemy ciasto w kulę i szczelnie owiń folią spożywczą lub przełóż do woreczka strunowego. Odstaw do lodówki do schłodzenia na co najmniej godzinę.
- Schłodzone ciasto podziel na dwie równe części. Jedną część ponownie owiń folią i odstaw do lodówki. Drugą zetrzyj na tarce o grubych oczkach do natłuszczonej i wyłożonej papierem do pieczenia prostokątnej blaszki. Ja używam formy o wymiarach 37 x 24 cm.
- Wiórki ciasta rozłóż równo po całej powierzchni blaszki. Tak przygotowane ciasto delikatnie ugnieć dłonią lub spodem szklanki, żeby wyrównać blat. Nakłuj go widelcem na całej powierzchni, by nie urósł w trakcie pieczenia.
- Drugą część ciasta podziel na trzy części. Każdy kawałek uformuj w dosyć długi wałek; przełóż je do blaszki i doklej do krawędzi ciasta, tworząc w ten sposób coś na kształt wysokiej ramki. Krawędzie można jeszcze przyozdobić za pomocą noża lub widelca. Ja odciskam na nich ząbki widelca, tworząc w ten sposób bardzo prosty, ale estetyczny wzór.
- Tak przygotowany blat piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza, grzejącym w funkcji góra dół, przez około 25 minut, do uzyskania złotego koloru.
- Gotowe ciasto wyjmij z piekarnika i odstaw na kilka minut w blaszce do lekkiego przestudzenia. Następnie wyjmij je z blaszki i wystudź całkowicie.
- Przygotuj nadzienie. Puszkę kajmaku przełóż do odpornej na wysokie temperatury miski i ustaw na garnku z niewielką ilością gotującej się wody. Do masy dodaj tabliczkę gorzkiej czekolady; ja używam czekolady o zawartości kakao 75%. Składniki podgrzewaj ze sobą w kąpieli wodnej, stale mieszając, do uzyskania gładkiego, gęstego kremu. Po ich połączeniu zdejmij miskę z garnka i odstaw do lekkiego przestudzenia.
- Wyłóż na blat 3 spore łyżki niskosłodzonej konfitury porzeczkowej. Rozsmaruj ją po całej powierzchni ciasta, pomijając przy tym ramkę.
- Na wierzch konfitury wyłóż plackami czekoladowy kajmak i cierpliwie go rozprowadź.
- Ozdób mazurek wedle uznania. Ja użyłem migdałów, suszonych moreli i kandyzowanych wiśni ułożonych w kwiatki i bazie.
- Smacznego!
Przybliżone wartości odżywcze
100 g
- 442 kcal
- Węglowodany: 57 g
- Tłuszcze: 21 g
- Białko: 7 g
- Błonnik: 0 g
1 kawałek (zakładając 20 kawałków)
- 302 kcal
- Węglowodany: 39 g
- Tłuszcze: 14 g
- Białko: 5 g
- Błonnik: 0 g
Komentarze
Prześlij komentarz