Deserki mandarynkowo-migdałowe - królewskie deserki na Platynowy Jubileusz Elżbiety II

 Dzisiaj zapraszam na jednoporcjowe deserki mandarynkowo-migdałowe.

 

Brytyjczycy świętują w tym tygodniu Platynowy Jubileusz Elżbiety II i z tej okazji stworzyli nawet specjalny deser – Jubileuszowy Pudding. Dla mnie był trochę aż za bogaty, ale zainspirowałem się nim i przygotowałem jednoporcjowe Jubileuszowe Deserki. Pomarańczowe roladki z mascarpone, kremowy, migdałowy budyń i mandarynkowa żelka, zwieńczone koroną z białej czekolady z pomarańczowymi klejnotami – prawdziwie królewska uczta!

Link do oryginalnego przepisu (po angielsku): https://www.bbc.co.uk/food/recipes/lemon_swiss_roll_and_42467

Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.



Lista składników

  • 2 roladki biszkoptowe (ok. 200 g)
  • Budyń migdałowy
  • Żelka mandarynkowa
  • 3 łyżki (ok. 50 g) migdałów
  • 150 ml śmietany kremówki
  • 1 łyżka (ok. 15 g) kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 100 g białej czekolady

Budyń migdałowy

  • 300 ml śmietany kremówki
  • 2 żółtka
  • 1 łyżka (15 g) cukru
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 0.5 łyżeczki ekstraktu migdałowego

Żelka mandarynkowa

  • 300 g mandarynek z puszki z sokiem
  • 1 łyżka (15 g) cukru
  • 6 g żelatyny
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 4 łyżki gorącej wody

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj żelkę mandarynkową. Do niewielkiej miseczki wlej 4 łyżki gorącej wody i dodaj do niej 6 g żelatyny. Zawartość naczynia energicznie wymieszaj do całkowitego połączenia składników i odstaw na chwilę do lekkiego przestudzenia.
  2. 300 g mandarynek z puszki wraz z sokiem przełóż do rondelka, dodaję łyżkę cukru i łyżeczkę soku z cytryny. Całość podgrzej, stale mieszając, do rozpuszczenia cukru i delikatnego rozbicia owoców.
  3. Kiedy to nastąpi, zdejmij rondelek z ognia i przelej jego zawartość do niewielkiej miski. Dodaj żelatynę do kompotu mandarynkowego i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną galaretkę odstaw do całkowitego schłodzenia i lekkiego stężenia.
  4. Przygotuj budyń migdałowy. Do niewielkiego rondelka przelej około 200 ml śmietanki, postaw go na niskim ogniu i dodaj łyżkę cukru. Zawartość naczynia mieszaj do rozpuszczenia cukru w płynie i podgrzewaj, od czasu do czasu mieszając, do zagotowania śmietanki.
  5. W międzyczasie do 100 ml kremówki dodaj dwa żółtka, łyżeczkę mąki ziemniaczanej i niewielką ilość ekstraktu migdałowego. Składniki wymieszaj do uzyskania jednolitego płynu. Dodaj go do wrzącej śmietanki i energicznie wymieszaj. Budyń gotuj do uzyskania gęstego, aksamitnego płynu.
  6. Pozwól budyniowi zabulgotać, a następnie zdejmij go z ognia i przelej do niewielkiej szklanej miski. Budyń dokładnie przykryj folią spożywczą w taki sposób, żeby dotykała jego powierzchni. Naczynie odstaw w chłodne miejsce do całkowitego wystudzenia budyniu.
  7. Rozpuść białą czekoladę, wylej ją wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę i rozprowadź ją do uzyskania blatu o grubości około 2 milimetrów. Ułóż na niej kandyzowaną skórkę pomarańczy i lekko dociśnij, żeby mocno przykleiła się do czekolady. Tak przygotowaną białą czekoladę odstaw do lodówki.
  8. Posiekaj drobno 50 g migdałów. Roladki biszkoptowe pokrój w plastry o grubości mniej więcej pół centymetra.
  9. Złóż deserki. Na dnie szklanek o pojemności 250 ml ułóż na płasko po jednym plasterku roladek. Wokół tego plasterka ułóż pionowo po 3 plasterki i delikatnie dociśnij je łyżeczką do ścianek pojemników.
  10. Podziel budyń migdałowy po równo pomiędzy wszystkie porcje.
  11. Na warstwę budyniową wyłóż tężejącą galaretkę mandarynkową. Desery wstaw do lodówki do pełnego zastygnięcia galaretki.
  12. Do miski wlej 150 ml dobrze schłodzonej, 36% śmietanki i ubij ją za pomocą miksera na sztywno.
  13. Na zastygniętą galaretkę wysypuję odrobinę posiekanych migdałów. Na migdały wyłóż ubitą przed chwilą śmietanę. Warstwę śmietany ponownie posyp niewielką ilością migdałów, które nadadzą całości delikatnej chrupkości.
  14. Zastygnięty blat białej czekolady połam w mniejsze, nieregularne kawałki. Wbij je w warstwę ubitej śmietany, tworząc coś na kształt korony wysadzanej drogocennymi klejnotami, za które służy nam kandyzowana skórka pomarańczy.
  15. Smacznego! 

Komentarze