Dzisiaj zapraszam na ciasto, którego nikomu nie trzeba przedstawiać - karpatkę, czyli lekkie blaty z ciasta parzonego przełożone domowym kremem budyniowym, zrobionym na bazie żółtek.
Karpatka oprószona puchem cukru pudru nie tylko pięknie wygląda, ale też naprawdę fenomenalnie smakuje. Według mnie nie ma nic lepszego, szczególnie w takim wydaniu, gdzie krem jest przyjemnie waniliowy i niesamowicie gładki. Proste ciasto, które zawsze znika ze stołu jako pierwsze.
Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.
Lista składników (na blaszkę 26 x 26 cm)
- 150 g mąki pszennej
- Szczypta soli
- Pół łyżeczki proszku do pieczenia
- 250 ml wody
- 150 g masła
- 5 jajek
- Cukier puder
Krem
- 1 l mleka
- 1 szklanka (200 g) cukru
- 1.5 łyżeczki pasty waniliowej
- 4 żółtka
- 80 g mąki ziemniaczanej (ok. 3 łyżki)
- 80 g mąki pszennej (ok. 3 łyżki)
- 200 g masła
Sposób przygotowania
- Przygotuj budyń. Do średniej wielkości rondelka odlej około 600 ml z przygotowanego litra mleka. Garnek postaw na niewielkim ogniu i dodaj 200 g drobnego białego cukru oraz 1 ½ łyżeczki pasty waniliowej. Zawartość rondelka przemieszaj do rozpuszczenia cukru i zostaw na gazie do zagotowania.
- W międzyczasie, do pozostałego mleka dodaj 4 duże żółtka oraz 80 g mąki pszennej i 80 g mąki ziemniaczanej. Składniki dokładnie wymieszaj ze sobą za pomocą rózgi. Kiedy mleko zacznie się gotować, zmniejsz grzanie pod rondelkiem do minimum i dodaj do niego zawartość dzbanka. Całość energicznie wymieszaj do uzyskania gładkiego płynu, odrobinę zwiększ grzanie i gotuj do uzyskania gęstego budyniu, nie przerywając mieszania.
- Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji zdejmij budyń z ognia i przelej go do osobnego naczynia. Przykryj jego powierzchnię folią spożywczą i odstaw do całkowitego wystudzenia.
- Przygotuj blaty z ciasta parzonego. Do 150 g mąki pszennej dodaj pół łyżeczki proszku do pieczenia i niewielką szczyptę soli. Składniki suche przemieszaj do równego rozprowadzenia dodatków w mące.
- Przełóż 150 g masła do niewielkiego rondelka. Dodaj do niego 250 ml wody, włącz średnie grzanie i doprowadź całość do wrzenia. Kiedy płyn się zagotuje, wyłącz grzaniem pod rondelkiem i dodaj do niego mąkę z dodatkami. Całość energicznie wymieszaj drewnianą łyżką do uzyskania gładkiego ciasta, które odchodzi od ścianek rondelka. Po minucie ucierania ciasta w rondelku przełóż ciasto do miski i pozwól mu delikatnie ostygnąć. Po 15 minutach dodaj do ciasta jajka: pojedynczo, po jednym jajku, za każdym razem dokładnie mieszając je z ciastem za pomocą miksera.
- Na dno natłuszczonej i oprószonej mąką, kwadratowej blaszki o boku 26 cm wyłóż połowę ciasta parzonego i rozprowadź je równo po całej powierzchni za pomocą sylikonowej szpatułki. Tak przygotowany blat włóż do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni Celsjusza w funkcji góra dół, na 20 minut, do uzyskania pięknego, złotego koloru. Kiedy blat jest gotowy, wyłącz grzanie i uchyl lekko drzwi piekarnika. Ciasto pozostaw w nim na około 5 minut, do lekkiego przestudzenia. Drugi blat wypiecz w ten sam sposób.
- Do dużej miski przełóż 200 g miękkiego masła i utrzyj je mikserem do uzyskania jasnej, puszystej masy. Dodaj do niego wystudzony budyń, partiami, po jednej łyżce, za każdym razem dokładnie łącząc tłuszcz z porcją budyniu przed dodaniem kolejnej.
- Wyłóż blaszkę od karpatki papierem do pieczenia i ułóż na jej dnie mniej wyrośnięty blat ciasta parzonego. Na ciasto wyłóż cały krem budyniowy i rozprowadź go równo po całej powierzchni. Na kremie ułóż drugi płat ciasta i delikatnie dociśnij. Tak przygotowaną karpatkę odstawiam do lodówki na kilka godzin, do zestalenia się kremu.
- Przed podaniem obficie oprósz karpatkę cukrem pudrem.
- Smacznego!
Przybliżone wartości odżywcze
100 g
- 290 kcal
- Węglowodany: 26 g
- Tłuszcze: 18 g
- Białko: 6 g
- Błonnik: 0 g
1 kawałek (zakładając 25 kawałków)
- 220 kcal
- Węglowodany: 20 g
- Tłuszcze: 14 g
- Białko: 4 g
- Błonnik: 0 g
Komentarze
Prześlij komentarz