Barszcz czerwony bez zakwasu

Do Świąt pozostała już tylko chwilka, wystarczy mrugnąć i można wypatrywać pierwszej gwiazdki!  Dlatego dzisiaj przychodzę z przepisem dla wszystkich, którzy nie mają pod ręką zakwasu na barszcz wigilijny. Przygotujemy aromatyczny barszcz czerwony, który zachwyci nie tylko smakiem, ale też głębokim kolorem. 

 

Wyraźna słodycz buraków idealnie komponuje się ze smakiem octu, który delikatnie zakwasza całość, a dodatek pieprzu sprawia, że barszcz jest odrobinę pikantny. Dla mnie jest to świetna kompozycja, która idealnie nadaje się na święta i nie tylko.

Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.


Lista składników (na ok. 3 litry barszczu)

  • 50 g suszonych grzybów leśnych
  • 1 duża pietruszka (ok. 150 g)
  • ¼ dużego selera (ok. 200 g)
  • 1 duża marchewka (ok. 150 g)
  • 2 kg buraków
  • 1 średnia cebula (ok. 100 g)
  • Biała część 1 pora (ok. 70 g)
  • 1 jabłko (ok. 130 g)
  • 6 kulek ziela angielskiego
  • 3 małe liście laurowe
  • 6 kulek pieprzu
  • 4 małe ząbki czosnku
  • ok. 3 litry wody
  • 3 łyżki octu, plus opcjonalnie do smaku
  • 10 g cukru
  • 1 łyżka majeranku
  • Sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania

  1. Do niewielkiego rondelka wsyp 50 g suszonych grzybów leśnych i dodaj do nich 500 ml zimnej wody. Tak przygotowane grzyby odstaw do namoczenia na minimum 30 minut. Im dłużej będą się moczyły, tym lepiej, więc możesz je zalać nawet dzień wcześniej.
  2. Postaw rondelek z namoczonymi grzybami na niskim ogniu i powoli doprowadź płyn do wrzenia. Grzyby gotuj przez około 30 minut od momentu zagotowania. Obserwuj je w trakcie gotowania, żeby nie wykipiały. Po około 30 minutach, kiedy grzyby są już miękkie, zdejmij rondelek z ognia i odcedź grzyby na drobnym sitku. Grzyby możesz wykorzystać do zrobienia farszu na uszka, pierogi lub krokiety.
  3. Jedną dużą marchewkę, dużą pietruszkę i około 200 g selera dokładnie umyj, obierz i pozbądź się łodyg. Warzywa zetrzyj bezpośrednio do dużego garnka na tarce o grubych oczkach. Następnie zetrzyj do garnka 2 kg obranych buraków. Polecam założyć do tego rękawiczki i fartuch!
  4. Jedną średnią cebulkę opal ją nad palnikiem kuchennym lub przytostuj na suchej patelni.
  5. Dodaj do garnka opaloną przed chwilą cebulkę, białą część pora pokrojoną w półcentymetrowe paski i jedno pokrojone w kostkę średnie jabłko. Do tak przygotowanej bazy barszczu dodaj 4 ząbki czosnku, 3 małe liście laurowe, 6 kulek ziela angielskiego i taką samą ilość kulek pieprzu. Zawartość garnka zalej najpierw wywarem z grzybów, a następnie uzupełnij zimną wodą, aż płyn przykryje warzywa. Ja potrzebowałem około 3 litrów płynu razem z wywarem grzybowym. Po dodaniu wody krótko przemieszaj zawartość garnka i upewnij się, że warzywa są pokryte płynem. Wtedy przykryj całość pokrywką, włącz bardzo niski ogień i powoli doprowadź płyn do wrzenia.
  6. Od momentu, w którym barszcz się zagotuje, gotuj go przez 10 minut. Kluczowe jest tutaj powolne podgrzewanie barszczu i zadbanie, żeby nie przegotować buraków, żeby zupa nie straciła swojego pięknego, głębokiego koloru.
  7. Na około dwie minuty przed końcem czasu gotowania, dodaj do barszczu 40 ml octu z czerwonego wina i krótko przemieszaj, żeby rozprowadzić ocet w zupie. Ocet nie tylko doprawi barszcz, ale też ułatwi zachowanie pięknego koloru. Po upływie 10 minut wyłącz grzanie pod garnkiem i odstaw go do całkowitego wystudzenia, a następnie do lodówki, na całą noc, razem z warzywami.
  8. Barszcz odcedź z warzyw następnego dnia, na drobnym sitku, pozwalając burakom i reszcie warzyw oddać cały swój smak do płynu. Przefiltrowany w ten sposób barszcz ponownie postaw na bardzo niskim ogniu i ostrożnie podgrzej pod przykryciem, do temperatury odpowiedniej do podania. Na tym etapie nie powinno się już gotować barszczu, żeby nie stracił koloru. Kiedy barszcz jest już ciepły, dopraw go do smaku solą, mielonym czarnym pieprzem, 10 g cukru i, opcjonalnie, dodatkowym octem. Następnie rozetrzyj na dłoni jedną łyżkę majeranku i dodaj go do zupy. Jeśli wolisz, żeby barszcz był czysty, dodaj majeranek razem z octem w trakcie gotowania i odcedź go razem z warzywami.
  9. Barszcz podawaj w towarzystwie uszek z grzybami, krokietów, pierogów lub ulubionych, świątecznych pasztecików.
  10. Smacznego!

Komentarze

  1. Świetny przepis ! W tym roku nie dam rady , ale przepis zostawiam sobie na później. Spokojnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia Panie Krzysztofie !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i również życzę wszystkiego dobrego :). Wesołych Świąt!

      Usuń

Prześlij komentarz