Kruche ciasto budyniowe z owocami

Dzisiaj przychodzę do Was z pomysłem na prosty deser, który osłodzi niejedną popołudniową kawę. Tym razem na nasze stoły trafi ciasto kruche, którym otulimy warstwy świeżych jeżyn i budyniu. 

 

Jeżyny nabrały słodyczy i wyraźnie zmiękły, przez co zaczęły przypominać dżem z dużymi kawałkami owoców. Całość jest przyjemnie słodka, z wyraźnie wyczuwalnymi nutami wanilii. Pyszny, rozpływający się w ustach deser.

Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.

Lista składników (na blaszkę 18 x 28 cm)

Ciasto

  • 300 g (ok. 2 szklanki) mąki pszennej
  • 100 g (ok. ½ szklanki) cukru
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • Szczypta soli
  • 200 g masła
  • 1 jajko
  • 1.5 łyżeczki pasty waniliowej

Nadzienie

  • 750 ml mleka
  • 100 g (ok. ½ szklanki) cukru
  • 2 budynie śmietankowe bez cukru
  • 500 g jeżyn

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj ciasto kruche. Do dużej miski wsypuj 300 g mąki pszennej, 100 g drobnego białego cukru, płaską łyżeczkę proszku do pieczenia i niewielką szczyptę soli. Zawartość naczynia krótko wymiesza przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące.
  2. Po wymieszaniu składników suchych dodaj do nich 200 g pokrojonego w kostkę, zimnego masła. Tłuszcz wcieraj w mąkę do momentu, w którym całość zacznie przypominać konsystencją mokry piasek. W cieplejsze dni polecam użyć noża lub siekacza cukierniczego; w chłodniejsze bez problemu można zrobić to palcami. Należy tylko uważać, żeby nie ogrzać zbytnio masła.
  3. Kiedy z ciasta można formować duże grudy, dodaj do niego jedno roztrzepane, duże jajko i półtorej łyżeczki pasty waniliowej. Zawartość miski wymieszaj krótko przy pomocy drewnianej łyżki, tylko do momentu, aż ciasto wchłonie wilgoć. Zacznij wtedy wyrabiać ciasto dłonią: na początku w misce, tylko do chwili, kiedy ciasto wchłonie całą mąkę, a następnie na blacie, do momentu, w którym stanie się jednolite i gładkie. Nie zajmie to długo, około dwie lub trzy minuty powinny wystarczyć.
  4. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji uformuj ciasto w niewielki walec, który wygodnie będzie ścierać na tarce. Następnie podziel je na dwie części, mniej więcej w 2/3 długości. Oba kawałki owiń szczelnie folią spożywczą i odłóż do zamrażarki na około godzinę.
  5. Po godzinie wyjmij większą część ciasta z zamrażarki i zetrzyj je na tarce o grubych oczkach bezpośrednio do wyłożonej papierem do pieczenia blaszki o rozmiarze 18 x 28 cm. W trakcie ścierania postaraj się rozkładać wiórki w miarę równo po całej powierzchni formy. Następnie ugnieć ciasto tak, żeby utworzyło równy, kruchy blat.
  6. Tak przygotowany spód nakłuj gęsto widelcem na całej powierzchni. Pozwoli to ulatniać się parze wodnej zbierającej się pod ciastem w trakcie pieczenia, dzięki czemu blat nie będzie pękał w trakcie podpiekania. Formę wstaw na około 15 minut do lodówki. Po 15 minutach włóż ciasto do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na 10 minut, do uzyskania pięknego, złotego koloru. Po upływie tego czasu wyjmij formę z piekarnika i odstaw do lekkiego przestudzenia.
  7. Przygotuj budyń. Do średniego rondelka wlej 500 ml mleka. Dodaj do niego 100 g drobnego, białego cukru i krótko wymieszaj, tylko do połączenia się składników. Zawartość naczynia podgrzewaj na średnio niskim ogniu, aż całość zacznie się lekko gotować.
  8. W międzyczasie do pozostałych 250 ml mleka dodaj 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru. Zawartość dzbanka krótko wymieszaj, tylko połączenia się składników. Z tak przygotowaną bazą budyniu powróć na kuchenkę. Zmniejsz ogień pod rondelkiem na niski i dodaj do niego bazę budyniową, mieszając płyn. Po wmieszaniu budyniu w mleko zwiększ grzanie na średnie i gotuj całość, aż budyń wyraźnie zgęstnieje, kontynuując mieszanie. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji zdejmij rondelek z ognia.
  9. Na wystudzony spód wyłóż około 500 g jeżyn. Rozłóż je równą warstwą po całej powierzchni, tak żeby każdy kawałek gotowego ciasta zawierał po kilka owoców. Na warstwę owoców wyłóż budyń. Postaraj się rozłożyć go tak, żeby całkowicie przykrył jeżyny. Ważne jest, żeby robić to, póki budyń jest gorący. Jeśli za bardzo wystygnie, zestali się i bardzo ciężko będzie go rozprowadzić na owocach, więc tę część składania ciasta trzeba przeprowadzić sprawnie. Po wyłożeniu całego budyniu postaraj się rozsmarować go równą warstwą na owocach. Najlepiej robić to krótkimi, szybkimi ruchami; wtedy nie będzie się aż tak bardzo kleił się do łyżki.
  10. Blaszkę na chwilę odstaw i zajmij się resztą ciasta kruchego. Wyjmij je z zamrażarki i zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Polecam użyć osobnego talerzyka, a następnie rozłożyć wiórki równo po całej powierzchni budyniu.
  11. Tak przygotowane ciasto ponownie wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na 40 – 45 minut, aż góra pięknie się zarumieni, a owoce zmiękną i lekko się zagotują. Jeśli góra ciasta będzie zbyt szybko nabierać koloru, możesz przykryć ją kawałkiem papieru do pieczenia lub folii aluminiowej. Po 45 minutach wyjmij ciasto z piekarnika i odstaw w blaszce do całkowitego wystudzenia. Chłodne ciasto oprósz cukrem pudrem.
  12. Smacznego!

Przybliżone wartości odżywcze

100 g

  • 224 kcal
  • Węglowodany: 30 g 
  • Tłuszcze: 10 g
  • Białko: 4 g
  • Błonnik: 1 g

1 kawałek (zakładając 15 kawałków)

  • 276 kcal
  • Węglowodany: 37 g 
  • Tłuszcze: 13 g
  • Białko: 5 g
  • Błonnik: 2 g

Komentarze