Ciasto Michałek

Dzisiaj zapraszam na deser, które idealnie sprawdzi się jako słodki poczęstunek na rodzinnych imprezach. Tym razem na nasze stoły trafi Michałek, czyli ciasto składające się z puszystego biszkoptu kakaowego, gładkiego kremu budyniowego z dodatkiem Michałków i lekkiej jak chmurka warstwy bitej śmietany. 

 

Niesamowicie delikatny i wilgotny biszkopt smakuje jak Nutella dla dorosłych. Połączenie kakao i orzechów laskowych to naprawdę strzał w dziesiątkę! Do tego mamy przyjemny, gładki krem o smaku czekoladowym, w którym od czasu do czasu spotykamy kawałki cukierków. Wszystko to wykończone jest kremem śmietanowym i przyjemnie chrupiącymi orzechami laskowymi. Według mnie jest to ciasto, które w pełni odpłaca się smakiem za wysiłek, jaki trzeba w nie włożyć. 

Lista składników, sposób przygotowania i przybliżone wartości odżywcze znajdują się pod filmem.


Lista składników (blaszka 18 x 28 cm / 20 x 30 cm)

Biszkopt

  • 80 g mąki pszennej tortowej
  • 25 g skrobi ziemniaczanej
  • 25 g gorzkiego kakao
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 4 duże jajka, białka i żółtka osobno
  • Szczypta soli
  • 100 g cukru
  • 50 ml oleju rzepakowego

Krem

  • 500 ml mleka
  • 100 g cukru
  • 2 żółtka
  • 40 g mąki ziemniaczanej (ok. 2 czubate łyżki)
  • 40 g mąki pszennej (ok. 2 czubate łyżki)
  • 25 g (ok. 2 łyżki) kakao
  • 100 g masła
  • 200 g Michałków

Warstwa śmietanowa

  • 300 ml śmietanki kremówki (36%)
  • 150 g serka mascarpone
  • 40 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka pasty waniliowej
  • Siekane orzechy, do posypania (ja użyłem 60 g)

Nasączenie

  • 100 ml wody
  • 100 ml likieru orzechowego
  • 200 g powideł śliwkowych

Sposób przygotowania

  1. Przygotuj budyń, który będzie bazą kremu Michałkowego. Do średniego rondelka przelej około 300 ml mleka. Dodaj do niego 100 g drobnego białego cukru i krótko wymieszaj do całkowitego połączenia się składników. Zawartość rondelka podgrzewaj na średnio niskim ogniu, aż płyn zacznie się lekko gotować.
  2. W międzyczasie zajmij się resztą składników budyniu. Do pozostałych 200 ml mleka dodaj dwa duże żółtka, 40 g mąki pszennej, 40 g skrobi ziemniaczanej i 25 g ciemnego kakao. Zawartość dzbanka dokładnie wymieszaj przy pomocy rózgi, do uzyskania jednolitego, gęstego płynu.
  3. Zmniejsz grzanie pod rondelkiem na niskie i dodaj do niego przygotowaną przed chwilą bazę budyniu, stale mieszając zawartość rondelka. Dzięki temu całość połączy się bez najmniejszego problemu, a w samym budyniu nie utworzą się nieprzyjemne grudki. Po połączeniu płynów zwiększ grzanie pod rondelkiem na średnie i gotuj budyń przez kilka minut, stale mieszając, do uzyskania bardzo gęstej konsystencji.  
  4. Gotowy budyń czekoladowy zdejmij z ognia i przelej do naczynia z szerokim, płaskim dnem, a następnie rozprowadź go równą warstwą po całej powierzchni naczynia. Przykryj wierzch budyniu folią spożywczą, która zapobiegnie utworzeniu się nieprzyjemnego kożucha. Tak przygotowany budyń odstaw do całkowitego wystudzenia.
  5. Przesiej 80 g mąki tortowej, 25 g skrobi ziemniaczanej, 25 g ciemnego kakao i płaską łyżeczkę proszku do pieczenia przez drobne sitko. Krótko przemieszaj mieszankę przy pomocy rózgi, tylko do równego rozprowadzenia dodatków w mące. Tak przygotowane składniki suche na chwilę odstaw.
  6. Do osobnej, dużej miski wlej 4 duże białka. Dodaj do nich szczyptę soli i ubijaj przy pomocy miksera, do chwili, kiedy łopatki zaczną zostawiać na nich wyraźny ślad. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększać je w raz ze wzrostem objętości białek. Ważne jest też, żeby jajka przed ubijaniem osiągnęły temperaturę pokojową, dlatego warto wyjąć je z lodówki na przynajmniej godzinę przed przygotowaniem biszkoptu.
  7. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji zwiększ obroty na średnio-wysokie i zacznij dodawać do białek 100 g drobnego białego cukru. Rób to powoli, po około jednej łyżce naraz, i za każdym razem dokładnie ubijaj zawartość naczynia przez minimum 30 sekund, do całkowitego rozpuszczenia cukru. Po dodaniu całego cukru zmniejsz obroty na średnio-niskie i dodaj 4 duże żółtka. Żółtka dodawaj po jednym naraz, i za każdym razem krótko mieszaj zawartość naczynia, tylko do całkowitego połączenia się składników. Nie zajmie to długo, około 20 sekund na żółtko powinno wystarczyć.
  8. Po dodaniu wszystkich żółtek dodaj do masy 50 g oleju rzepakowego. Olej wlewaj wąskim strumieniem, stale mieszając masę na średnio niskich obrotach.
  9. Do tak przygotowanych jajek dodaj składniki suche. Zrób to w dwóch partiach, po kilka łyżek naraz, i za każdym razem ostrożnie łącz ze sobą zawartość naczynia przy pomocy sylikonowej szpatułki, tylko do chwili, kiedy suchy proszek przestanie być widoczny. Warto się do tego przyłożyć i zrobić to delikatnie, a przy tym nie przemieszać ciasta. W innym wypadku biszkopt może wyjść ciężki i zbity.
  10. Gotowe ciasto biszkoptowe ostrożnie przelej do blaszki o wymiarach 18 x 28 cm. Spód blachy wyłóż wcześniej papierem do pieczenia, a boki pozostaw suche i czyste. Dzięki temu biszkopt będzie mógł się do nich przykleić w trakcie pieczenia i nie opadnie podczas studzenia. Ciasto rozprowadź równą warstwą po całej powierzchni formy i wyrównaj jego wierzch.
  11. Formę z tak przygotowanym ciastem wstaw do piekarnika rozgrzanego do 170 stopni Celsjusza, w funkcji góra dół, na około 30 minut, do suchego patyczka. Po tym czasie wyjmij biszkopt z piekarnika i odstaw w blaszce do całkowitego wystudzenia. Około godzina lub dwie powinny wystarczyć.
  12. Przygotuj prosty poncz do nasączenia ciasta. Do średniego dzbanka wlej 100 ml chłodnej, przegotowanej wody i taką samą ilość likieru o smaku orzechów laskowych. Poncz krótko wymieszaj, a następnie odstaw do chwili, kiedy będziesz go potrzebować. 
  13. Kiedy budyń jest już chłodny, przejdź do następnego kroku. Do miski przełóż 100 g miękkiego masła i utrzyj je do uzyskania jasnej, puszystej masy. Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji oczyść ściany miski przy pomocy sylikonowej szpatułki. Warto to robić co jakiś czas. Da nam to pewność, że wszystko łączy się ze sobą tak jak powinno. Do tak przygotowanego masła dodaj wystudzony budyń czekoladowy. Rób to partiami, po jednej łyżce naraz, i za każdym łącz całość ze sobą na średnio niskich obrotach miksera, tylko do chwili, kiedy grudki budyniu przestaną być widoczne.
  14. Po połączeniu ze sobą masła i budyniu, dodaj do nich około 200 g pokrojonych w kostkę Michałków i krótko wymieszaj całość przy pomocy sylikonowej szpatułki, tylko do równego rozprowadzenia cukierków w kremie. Gotowy krem odstaw do lodówki na czas pracy z ciastem.   
  15. Biszkopt ostrożnie odetnij od boków formy i pozbądź się papieru do pieczenia. Przełóż ciasto na blat i przekrój je na dwie równe połówki. Ja używam długiego noża z ząbkami, ale równie dobrze sprawdzi się struna.
  16. Jedną z połówek biszkoptu przełóż z powrotem do czystej blaszki. Jej dno wyłóż ponownie papierem do pieczenia, a boki papierem lub folią rantową. Na biszkopt wylewam mniej więcej połowę przygotowanego wcześniej ponczu. Zrób to tak, żeby równomiernie nasączyć całe ciasto. Na tak przygotowany spód wyłóż 200 g w miarę kwaśnej konfitury śliwkowej i rozprowadź ją równą warstwą po całej powierzchni ciasta. Na warstwę konfitury wyłóż lekko schłodzony krem z Michałkami i rozprowadź go najrówniej, jak to tylko możliwe. Polecam wykładać go partiami, najlepiej w różnych miejscach na biszkopcie. W ten sposób łatwiej będzie go rozprowadzić. Jeśli wyłożysz całość w jednym miejscu, krem może się ślizgać na konfiturze. Po wyrównaniu wierzchu kremu ułóż na nim drugą połowę biszkoptu i delikatnie dociśnij, żeby wszystkie warstwy się ze sobą skleiły. Górę ciasta solidnie nasącz resztą przygotowanego wcześniej ponczu. Tak złożone ciasto wstaw na chwilę do lodówki.
  17. Do dużej miski wlej 300 ml zimnej śmietanki (36%). Dodaj do niej 150 g serka mascarpone, 40 g cukru pudru i łyżeczkę pasty waniliowej. Zawartość naczynia ubij na sztywno przy pomocy miksera. Ubijanie polecam zacząć od niskich obrotów i stopniowo zwiększać je wraz z powiększaniem się objętości kremu. Gotowy krem przełóż na złożone przed chwilą ciasto i rozprowadź równą warstwą po całej powierzchni.
  18. Gotowe ciasto udekoruj siekanymi orzechami laskowymi lub drobno posiekanymi Michałkami. Tak przygotowane ciasto wstaw do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, do całkowitego zestalenia.
  19. Smacznego!

Przybliżone wartości odżywcze

100 g

  • 329 kcal
  • Węglowodany: 28 g 
  • Tłuszcze: 21 g
  • Białko: 5 g
  • Błonnik: 1 g

1 kawałek (zakładając 15 kawałków)

  • 477 kcal
  • Węglowodany: 41 g 
  • Tłuszcze: 30 g
  • Białko: 8 g
  • Błonnik: 2 g

Komentarze